Kuidas deklareerida koolituskulusid

Kuidas deklareerida koolituskulusid

autor Maarek Villa jaanuar 26, 2018

Eraisik võib maksustatavast tulust maha arvata tema poolt kalendriaasta jooksul tasutud enda ja alla 26 aasta vanuse lapse, lapselapse, venna ja õe koolituskulud või nende koolituskulude puudumisel ühe alla 26 aasta vanuse Eesti alalise elaniku koolituskulud.

Koolituskulu saab tulust maha arvata ainult juhul, kui see on makstud õppimise eest kas:
– riigi või kohaliku omavalitsusüksuse haridusasutuses;
– avalik-õiguslikus ülikoolis;
– erakoolis, millel on antud õppekava osas tegevusluba või registreering Eesti Hariduse Infosüsteemis või õigus kõrgharidustaseme õpet läbi viia või
– eelloetletutega samaväärses välismaa õppeasutuses või nende poolt korraldatavatel tasulistel kursustel.

Seda, kas koolil on olemas kehtiv registreering ning mis liiki koolitusele (taseme-, täiendus- või huvikoolitus) see on, saab kontrollida Eesti Hariduse Infosüsteemist.

Tulust ei saa maha arvata AM-, A-, B-kategooriate ja A1-, A2-, B1-alamkategooriate mootorsõidukijuhi õppe kulu. Samuti ei saa enam tulust maha arvata täiskasvanute (alates 18. eluaastast k.a) huvikoolituse kulu.

Koolituskulude tasumisel tuleb hoolt kanda, et koolitusasutusele oleks teada inimese nimi ja isikukood. Kui koolituskulu tasutakse kellegi teise (näiteks lapse) eest, tuleb koolitusasutusele teatada nii koolitatava (kelle eest koolituskulu tasutakse) nimi ja isikukood kui ka enda nimi ja isikukood. Koolituskulu tasunud isiku andmete esitamine on väga oluline juhul, kui koolitataval ei ole tulusid, millest koolituskulu maha arvata.

Koolituskulusid ei saa maha arvata rohkem, kui on maksustatavaid tulusid. Näiteks, kui inimese ainus tulu on Eesti äriühingutelt saadud dividendid, siis ei ole tal maksustavat tulu, millest koolituskulusid maha arvata.

Koolituskulu ei saa tulust maha arvata, kui see tehakse tulumaksuga mittemaksustatavast stipendiumist. Näiteks ei ole lubatud tulust maha arvata riigikeele kursuse eest makstud koolituskulu, kui selle hüvitamiseks saadakse mittemaksustatavat stipendiumit või kui juriidiline isik on koolituskulu hüvitanud.

Õppematerjalide (kirjatarvete, vihikute, raamatute, sõnaraamatute jmt) eest eraldi tasutud summasid maksustatavast tulust maha arvata ei saa.

Isik, kelle tasutud koolituskulu ületab tema maksustatavat tulu või mahaarvamiste piirangut (1200 eurot, sh tasutud eluasemelaenu intressid ning kingitused ja annetused), võib koolituskulu jäägi oma abikaasale üle anda. Tulust maha arvamata koolituskulu jäägi võib abikaasale üle anda, kui ollakse abielus kalendriaasta lõpu seisuga ning kui abikaasade varasuhteks on varaühisus. Kui abikaasal on piisavalt maksustatavaid tulusid, saab ta koolituskulu jäägi oma maksustatavast tulust maha arvata. Inimene ei pea koolituskulu jääki ise arvutama. Tuludeklaratsiooni esitamisel e-maksuametis/e-tollis kuvatakse see maksuarvutuse käigus ning jäägi tekkimisel saab inimene oma tuludeklaratsiooni märkida abikaasa andmed, kellele jääk üle antakse.

Koolituskulude eeltäidetud andmed
Kõik haridusasutused esitavad 1. veebruariks Maksu- ja Tolliametile andmed inimeste poolt eelmisel aastal õppeasutusele tasutud koolituskulude kohta. Maksu- ja Tolliamet kannab koolituskulude andmed inimese eeltäidetud tuludeklaratsiooni tabelisse 9.3.

Kui eeltäidetud deklaratsioonil ei ole koolituskulude andmeid või need erinevad teadaolevatest, siis tuleks pöörduda haridusasutuse poole ning paluda andmed Maksu- ja Tolliametile esitada või andmed parandada.

Eeltäidetud deklaratsioonil võib ka ise paranduse teha, kuid sel juhul võib Maksu- ja Tolliamet paluda esitada haridusasutuse väljastatud tõendi koolituskulude tasumise kohta.
Haridusasutuse väljastatud dokument raha vastuvõtmise kohta ei ole nõuetekohane koolituskulu tõend.

Lasteaiatasud
Tulust saab maha arvata ka haridusasutusena tegutseva lasteaia osalustasu.
Toiduraha ei ole koolituskulu ning seda tulust maha arvata ei saa.

Related Articles